Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auction:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
77
248923

Nils Wedel

(Sweden, 1897-1967)
225 000 - 250 000 SEK
21 800 - 24 200 EUR
24 900 - 27 700 USD
Hammer price
200 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Nils Wedel
(Sweden, 1897-1967)

Stående former

Nawaxmålning på pannå 202,5 x 170 cm. Utförd 1941.

Exhibitions

Göteborgs Konstmuseum, "Nils Wedel", 29 november 1997 - 8 februari 1998.

More information

Nawax-tekniken är i huvudsak Nils Wedels egen uppfinning och fick namn av initialerna i Nils Adolf Wedel + vax. Tekniken är delvis inspirerad av gamla pompejanska väggmålningar, där vax ofta användes som bindemedel eller ytskikt, men ännu mer av hustruns batikarbeten. Alice Wedel var en av landets skickligaste batikkonstnärinnor och under 1930-talet utförde hon även ett antal batiker komponerade av maken. Omkring 1935 fann Nils Wedel på ett sätt att fästa det färdigfärgade men ännu ej urvaxade batiktyget på en med vax preparerad pannå eller väggyta. Tyget "smältes" sedan in i underlaget med hjälp av blåslampa och varma järn. De tidigaste Nawax-målningarna har därför tydlig karaktär av batik med dess typiska tjantingdetaljer, krackelering osv men undan för undan förenklades eller förfinades tekniken. Auktionens Nawaxmålning tillkom 1941 och ställdes ut på Konsthallen i Göteborg 1943 med titeln "Abstrakt" - den har genom åren också haft andra titlar - bär ännu spår av den tidiga "batikmetoden". Den Nawax-teknik som 1946 användes på den 70 kvm stora väggen i Norrköpings Konstmuseum har ännu mindre gemensamt med batiken. Där målas motiven med temperafärg på tunt bomullstyg, som sedan vaxas in, fästes på plats och slutligen smältes in i underlaget, den preparerade väggen. Denna metod erbjöd större frihet att ändra, flytta och byta ut detaljer och användes i fortsättningen till alla Nils Wedels stora Nawax-väggar.