250
399888

Richard Avedon

(United States, 1923-2004)
200 000 - 250 000 SEK
17 500 - 21 900 EUR
18 200 - 22 800 USD
Hammer price
220 000 SEK
Image rights

Richard Avedon
(United States, 1923-2004)

"Dovima with elephants, evening dress by Dior, Cirque d'Hiver, Paris, August 1955"

Signed Avedon and numbered 17/100 on verso. Also with stamp "Copyright 1955 Richard Avedon" on verso. Gelatin silver print, image 25.5 x 20 cm. Sheet 35.8 x 27.8 cm.

Provenance

Camera Obscura, Stockholm. Acquired in 1980.

Literature

Harper's Bazaar, September 1955, illustrated p. 215.
Brodkey (edt.), "Avedon Photographs 1947-1977", 1978, illustrated p. 159 and cover.
Hall-Duncan, "The History of Fashion Photography", 1979, illustrated p. 137.
Gee, "Photographs of the Fifties: An American Perspective", 1984, illustrated p. 84.
Harrison, "Appearances: Fashion Photography since 1945", 1991, illustrated p. 73.
Mazzola, "125 Great Moments of Harper's Bazaar", 1993, illustrated pl. 13.
Gopnik (m.fl), "Evidence: 1944-1994", 1994, illustrated p. 53.
Danziger, "American Photographs 1900/2000", 2000, illustrated pl. 129.
High Museum of Art, "Chorus of Light: Photoraphs from the Sir Elton John Collection", 2001, illustrated p. 189.
Hollander (edt.), "Woman in the mirror", 2005, illustrated p. 37.
Jensen (edt.), "Richard Avedon Photographs 1946-2004", 2007, illustrated.
Squiers (edt.), "Avedon Fashion 1944-2000", 2009, illustrated p. 137.
The Metropolitan Museum of Art, "The Model as Muse: Embodying Fashion", 2009, illustrated p. 50.

More information

Tillsammans med Irving Penn och Helmut Newton är Richard Avedon en av de modefotografer som tidigt bröt sig fri från det traditionella ateljéfotot. Det som utmärkte Avedons banbrytande stil var att han fotograferade i autentiska miljöer, gärna utomhus, istället för att fota i en studio vilket var kutym för modefotografi fram till 1950-talet. Insikten om att man kan ”skapa” bilder istället för att bara ”ta” dem fanns tidigt hos Avedon och den beskriver hans fotografiska manér. En stil som är regissörens snarare än reportagefotografens. I augusti 1955 valde Avedon en innovativ plats för ett fotouppdrag för det franska modehuset Christian Dior, nämligen den berömda cirkusen Cirque d’Hiver i Paris 11e arrondissement.

Fotograferingen av "Dovima with elephants, evening dress by Dior, Cirque d'Hiver, Paris, August 1955" ägde rum en varm sommardag och Avedon berättade senare i livet hur det första han såg när han klev in i byggnaden var det fantastiska ljus som föll över djuren; - ”I saw the elephants under an enormous skylight and in a second I knew… there was the potential here for a kind of dream image”. Den långa och graciösa Dovima, symboliserar 1950-talets eleganta stil och sägs vara dåtidens högst betalda modell. Richard Avedon hyllade Dovima som den sista av de riktigt stora eleganta och aristokratiska skönheterna. Han ansåg att hon var den tidens It-girl. Bilden har blivit legendarisk av flera anledningar, bland annat för det fantastiska ljuset i samspel med modellens spektakulära pose. Dovima tillsammans med elefanterna utgör en närapå surrealistisk komposition, både fängslande och oväntad. Bilden innehåller kontraster som ger den ett intressant djup - ung och gammal, styrka och skörhet, elegans och tafatthet, frihet och fångenskap - detta i kombination med dess måleriska kvalitéer tar det bortom vanligt modefotografi. Auktionens fotografi är ett ypperligt exempel på hur alla detaljer måste stämma och att fotografen måste lyckas fånga just det där speciella ögonblicket som skapar den perfekta bilden. När bilden av Dovima publicerades i Harper’s Bazaar hösten 1955 ansågs den vara revolutionerande. Avedon insåg bildens potential och hade en av de större exemplaren hängandes i foajén till sin studio i mer än 20 års tid. Det aktuella katalognumrets ikoniska motiv i förening med det mindre formatet är en fotografihistorisk pärla.