253
309724

Sune Jonsson

(Sweden, 1930-2009)
16 000 - 20 000 SEK
1 410 - 1 770 EUR
1 470 - 1 840 USD
Hammer price
32 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Sune Jonsson
(Sweden, 1930-2009)

"Hemmansägaren och banvaktsänkan Severina Nyberg, Nyluspen, Vilhelmina kn, juli 1961"

Signed Sune Jonsson on verso. Also with stamp Copyright Sune Jonsson on verso. Gelatin silver print, image 33 x 21 cm.

Provenance

Acquired directly from the photographer.

Literature

The magazine" Konstrevy", no 5 1968, illustrated fullpage p. 232.
Sune Jonsson, "ALBUM – fotografier från fem decennier", 2000, illustrated p. 91.
Val Williams, "Sune Jonsson - Livstycken", 2014, illustrated fullpage p. 135.

More information

Dokumentärfotografen Sune Jonsson fick Hasselbladspriset, fotografins Nobelpris, 1993. Han fick det för sin unika dokumentation av den försvinnande, svenska småbrukarkulturen i främst sina egna hemtrakter i västerbottniska Nyåker. Hans debutbok ”Byn med det blå huset” (1959) betraktas fortfarande som en av de viktigaste i svensk fotografihistoria. Sune Jonsson var inte enbart en lysande fotograf, utan också en författare av rang. Sammanlagt publicerade han ett 30-tal diktsamlingar, romaner och fotoböcker.
Sune Jonsson blev aldrig del av den på sent 1970-tal framväxande fotografimarknaden. Han ville helt enkelt inte slå mynt av de människor som gett honom förtroendet att låta sig avbildas och som gett Jonsson tillgång till sina berättelser och sin utsatthet – den utsatthet som följde på utflyttningen från det norrländska inlandet, exploateringen av de norrländska älvarna och industrialiseringen i stort. Det har berättats att om någon önskade köpa något av Sune Jonssons mästerliga fotografier, så räckte det att skicka ett frimärksporto, så kom det så småningom med posten ett mindre, oftast osignerat fotografi – kopierat av upphovsmannen själv. Det finns således väldigt få signerade fotografier av Sune Jonsson. Porträttet av banvaktsänkan Severina Nyberg (1898-1977) bosatt i Nyluspen och fotograferad 1961 är därför en raritet! Fotografiet ingår i boken ”Bilder från den stora flyttningen” (1964) och är ett av fotografens mest kända. Motivet återfinns i samlingarna hos Hasselbladstiftelsen, Göteborg.

Sune Jonsson uppmärksammades 2006 av Barbican Art Gallery i London, som i utställningen ”In the Face of History” lyfte fram ett 20-tal europeiska fotografer som framgångsrikt skildrat 1900-talets Europa. Sune Jonsson hamnade där i sällskap med andra storheter som Brassai, Ed van der Elsken, André Kertész, Boris Mikhailov, Christer Strömholm och Josef Sudek.

I samband med att Umeå är Europas kulturhuvudstad 2014 invigde kronprinsessan Victoria ett Centrum för dokumentärfotografi på Västerbottens Museum, där Sune Jonssons livsverk nu finns bevarat för framtiden.

Hasse Persson