411
442818

Robert Bechtle

(United States, Born 1932)
200 000 - 250 000 SEK
17 500 - 21 900 EUR
18 200 - 22 800 USD
Hammer price
195 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Robert Bechtle
(United States, Born 1932)

"Santa Barbara Garden"

Signed RB and dated -76. Watercolour on paper 26.5 x 35 cm.

Provenance

Galerie Arnesen, Copenhagen.
Galleri Weinberger, Copenhagen.
Private collection, Copenhagen.

More information

Under 1960- och 70-talets första år föddes en ny konstriktning ur den amerikanska popkonsten, som en reaktion gentemot den abstrakta expressionismen sökte en grupp individer, till synes oberoende av varandra, utveckla ett nytt måleri. Denna nya typ av måleri hade den gemensamma nämnaren att utgångspunkten var en fotografisk bild. Kameran och dess möjligheter uppmärksammades och inbjöd till nya tekniker och processer, man började måla efter fotografier. Genren fick benämningen fotorealism och bland förgrundsgestalterna fanns bland annat konstnärer som Richard Estes och Chuck Close. Även Robert Bechtle är en av fotorealismens pionjärer. Under hela sitt liv har han bott och verkat i hemstaden San Fransisco och det är också åt staden och det amerikanska livet han ägnat sitt konstnärskap. I många av Bechtles bilder finner vi typiska miljöer från San Fransisco och främst området Bay Area. De branta backarna, de stora amerikanska bilarna och stadens karakteristiska arkitektur är återkommande motiv. Vardagen och den amerikanska medelklassens livsföring har, på samma sätt som Bechtles omedelbara omgivning, alltid varit centralt i hans måleri. Utgångspunkten är alltid ett fotografi och ofta förekommer konstnärens egen familj och närmaste vänkrets i målningarna. De lugna scenerna skildrar ”The American Way of Life”, men ofta med en smygande suggestiv känsla. I "Santa Barbara Garden" flödar det skarpa solljuset över villaträdgården i södra Kalifornien, skuggorna faller knivskarpa mot den ljusa fasaden. Rullgardinerna är nerdragna som skydd mot solen och vinden från havet rasslar i palmbladen.