418
524398

Sean Scully

(United States, Born 1945)
5 000 000 - 6 000 000 SEK
444 000 - 532 000 EUR
463 000 - 556 000 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

Sean Scully
(United States, Born 1945)

"North Eagle"

Signed Sean Scully and dated 1983-84 on verso. Canvas 193 x 182 cm.

Import VAT

Provenance

Acquired directly from the artist by the present owner.

More information

SEAN SCULLY "NORTH EAGLE"

Sean Scully (född på Irland 1945) upptäckte under studietiden på sent 1960-tal en katalog med verk av Mark Rothko. Det blev en förälskelse som fick honom att överge det figurativa måleriet och ägna sig uteslutande åt att utforska abstraktionen. 1975 flyttade Scully till USA och fick två år senare genom sin första separatutställning på amerikansk mark ett stort genomslag både i konstvärlden och i akademiska kretsar, bland annat genom sin lärarroll på Princeton University.

Scullys konst kännetecknas av spelande färgfält och ränder. Redan 1969 hade han rest till Marocko och intrycken av de mustiga färgerna och mönstren i de marockanska textilierna omvandlade han hemma i sin studio till måleriska kompositioner med rika intrikata mönster. Till en början förhöll sig Scully strikt till måleriet, han tejpade raka linjer och väl avvägda rutmönster innan han gick vidare och arbetade med färgen. Detta mer kontrollerade arbetssätt övergav konstnären i början av 1980-talet och började istället på fri hand att komponera sina dukar och i detta skapas en darrande motpol mellan färgfältens skärpa och glimtar av öppningar till ett friare måleri. Färgfälten blev större och kompositionerna lugnare. Konstnären parade raffinerat i detta mogna måleri en driven abstraktion med ett intresse för den för tiden förhärskande nyexpressionismen. Scullys måleri, med det högst personliga bildspråket, må vara till sitt format ofta monumentalt, men mjukheten i arbetet med färgen gör att målningarna också blir både inbjudande och smått romantiska.

Auktionens målning ”North Eagle” från 1983-84 är utförd under en mycket intressant tid. Målningen har ett starkt arkitektoniskt uttryck och ett par år senare tog Scully steget vidare och arbetade tredimensionellt genom att fästa dukar i olika nivåer mot varandra.

Sean Scully är idag en av världens mest inflytelserika abstrakta målare och han representeras av gallerier såsom Galeria Carles Taché i Barcelona, Galerie Lelong i Paris och New York samt Timothy Taylor Gallery i London. Hans verk finns i samlingarna bland annat på MoMA i New York, Guggenheim Museum i New York, Metropolitan Museum of Art i New York, Tate Modern i London, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía i Madrid, m fl. Scully är högaktuell med utställningen ”Figure Abstract” på Ludwig Museum i Koblenz, Tyskland, samt med utställningen ”Sean Scully Encounters: A New Master Among Old Masters”, i Oxford, England.