1470
501731

A Gustavian late 18th century commode by J Hultsten, master 1773.

60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Hammer price
60 000 SEK

Fanerad med färgat lövträ, jakaranda och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av lagergirlander och rosetter. Signerad på främre vänster hörn "Hultsten". Längd 114, bredd 55, höjd 85,5 cm.

Repaired stone top.