1484
530494

A Gustavian 18th century secretaire attributed to F Iwersson, master 1780.

300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Hammer price
275 000 SEK

Length 94, width 48, height 125,5 cm.

The stone top with repair.

More information

Fredrich Iwersson föddes i Malmö som yngsta son till snickarmästaren Olof Iwersson. Äldste brodern Johannes blev mästare där, medan bröderna Gottlieb och Fredrich sökte sig till Stockholm. Båda var gesäller på 1770-talets mitt hos Nils Dahlin också han bördig från Skåne. Efter att ha arbetat för drottning Lovisa Ulrika på Fredrikshovs slott 1777-78 blev Fredrich mästare 1780. Mästerstycket, ett skrivbord, var det första som godkändes sedan Georg Haupts skrivbord från 1770.

Fredrich Iwersson signerade sällan sina verk och hans möbler har förr ofta felaktigt attribuerats till den mer kände brodern Gottlieb. Auktionens sekretär uppvisar flera detaljer som återkommer på andra möbler av Fredrich Iwersson, bl. a. finns sidornas karakteristiska spaljémönster på en signerad byrå av honom som såldes på Bukowskis hösten 2009, auktion 554, katalognr 797. Även blommorna i spaljémönstret med runda kronblad är typiska för honom (jmf blomma i Torsten Sylvéns Mästarnas möbler, sid. 426). Noteras kan även de förgyllda beslagens utformning på översta lådan, samt ringhandtagens dekor, som återkommer på andra möbler av Fredrich Iwersson.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

234. Maria Miesenberger, 'Utan titel (Bollen)', 1993.
25 000 - 30 000 SEK
Bid History
19 000

Your Bid
Current bid:
19 000 SEK