1543
511737

A pair of Louis XV chairs by F Reuze, master in Paris 1743.

20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Hammer price
38 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Svartmålade med förgyllda detaljer. Stoppad konturerad rygg. Snidad dekor av blommor och blad. Signerade under sargen "FRC REVZE".

More information

Sylvén, Torsten, Stolens guldålder, Stockholm 2003, sid. 183: Francois Reuze utförde bl.a. karmstolar och stolar för franska hovet, särskilt för Marie-Antoinette. Reuze fick även beställningar från Sverige, bl.a. för svenska kungafamiljen. Troligen är Reuzes sittmöbler i Sverige importerade för inredningar till Stockholms slott på 1700-talet. Hans eleganta sittmöbler i rokoko med vackert skulpterade dekorer blev förebilder för svenska stolmakare, anlitade bl.a. för slottsbygget."