1761
520223

MATTA, semiantik Kirman/Yesd sannolikt, ca 238 x 140,5 cm.

10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
Unsold

Mörkblå botten med stor polykrom blomvas, träd och täta blommönster. Mörkblå huvudbård med blombuketter.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar. Sidorna med trampveck, en långsida med skador, en med lagningar.

Provenance

The collection of Bo and Margareta Lindh, Stockholm, Sweden.