19
580127

Olle Olsson-Hagalund

(Sweden, 1904-1972)
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Hammer price
540 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Olle Olsson-Hagalund
(Sweden, 1904-1972)

"Vid Ulriksdals Slott"

Signed Olle Olsson Hagalund. Executed in the 1960s. Canvas 46 x 55 cm. Original frame painted by the artist.

Provenance

The family of the artist.

Exhibitions

Lunds Konsthall, "Olle Olsson Hagalund", 15 June - 25 August 1974, cat no 112.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Olle Olsson Hagalund", 12 October - 30 November 1973, cat no 258.

More information

Olle Olsson tyckte mycket om att promenera runt Ulriksdals slott och i dess vackra omgivningar. Skönheten på vår och sommar med närheten till vattnet vid Edsviken tilltalade honom och romantiska byggnaderna som bär på en lång och spännande historia. Ulriksdals slott som är kungligt uppfördes på 1630-40-talet för Jakob De la Gardie. Arkitekt och byggmästare var Hans Jacob Kristler och från början bar det namnet Jacobsdal, men ändrade senare sitt namn efter Karl XII:s bror Ulrik. Slottet var redan på 1600-talet ett populärt utflyktsmål för adel och kungligheter som besökte drottning Kristina. Slottet såldes 1669 till änkedrottningen Hedvig Eleonora som 1684 skänkte det som faddergåva till sin sonson prins Ulrik. Efter hans död 1685 återgick det till Hedvig Eleonora och blev vid hennes död 1715 statens egendom. På Gustav III:s tid hölls ofta stora fester på slottet. På 1800-talet använde Karl XIV Johan slottet som invalidinrättning för krigsveteraner. Olle Olsson fann platsen rofylld och har i den aktuella målningen fångat en av flyglarna, utanför står två lysande gula vaktkurer som kanske inte nödvändigtvis återspeglar verkligheten, han lät ibland fantasin flöda fritt. Damen i röd klänning strosar trivsamt fram i allén och möter en herre i knallgul hatt och i fjärran skymtar de höga nybyggda husen i Mörby. Den nya arkitekturen i Stockholm möter historien på ett för Olle Olsson typiskt manér.