214
561455

Ansel Adams

(United States, 1902-1984)
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Hammer price
30 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Ansel Adams
(United States, 1902-1984)

"Leaf, Glacier Bay National Monument, Alaska", 1948

Signed Ansel Adams on mounting. Also stamped "Photograph by Ansel Adams, Route 1 Box 181 Carmel, California 9323" on verso. Printed in 1974. Gelatin silver print, 24.5 x 32 cm.

Provenance

A gift from Victor Hasselblad to Östen Wejerfelt, EVP Hasselblad AB. Thence by inheritance within the family to the present owner.

Literature

Sierra Club San Francisco, "The Portfolios of Ansel Adams", 1998, illustrated.

More information

Det var sent på eftermiddagen då Ansel Adams kom körande längs vägen i sin herrgårdsvagn. Han fick syn på den förtrollande kyrkogården, stannade och riggade snabbt upp sin storformatskamera. Adams hann bara ta en enda exponering innan det magiska ljuset försvann. Det blev en ikonisk bild där han lyckades fånga både det sista solljuset och månens strålar på samma gång. Det blev en av de mest kända och eftertraktade bilderna i fotografihistorien; ”Moonrise Hernandez, New
Mexico” från 1941.
För första gången på en nordisk auktion säljs nu en samling med fotografier av Ansel Adams. Proveniensen är Östen B Wejerfelts samling och inkluderar både ”Moonrise Hernandez, New Mexico” och det som brukar kallas för Adams näst mest kända bild - ”Clearing Winter Storm, Yosemite National Park, California” från 1944. De har alltid varit och är fortfarande mycket eftertraktade. Eftersom Adams står i en klass för sig även internationellt så vill alla institutioner runtom i världen ha ett fotografi av just honom i sina samlingar och då allra helst något av de här två motiven. Även Moderna Museet i Stockholm äger ett antal printar av Adams. På den här auktionen finns dessutom fyra andra fantastiska bilder från nationalparkerna Oceano, Yosemite och Alaska. Alla motiven är välkända och finns avbildade i ett flertal böcker och publikationer.
Adams var sedan barndomen en stor naturälskare. Han levde hela sitt liv i och omkring San Francisco med flera nationalparker i närheten, bland annat Yosemite National Park. Från 1916 och fram till sin död så var han djupt förälskad i Yosemite. Adams tillbringade mycket tid i nationalparken, både som bergsklättrare och vandrare, och kände därför sina fotografiska motiv utan och innan. Han visste vilken tid på dygnet som skuggorna föll som vackrast eller vilken tid på året som det var bäst ljus på en viss plats. Han kunde ge sig ut på dygnslånga expeditioner ridande på åsnerygg tillsammans med sin storformatskamera för att nå rätt plats och rätt vinkel för ett motiv. Under hela sitt liv var Adams en miljökämpe som arbetade för att bevara Amerikas vildmarker och skapa fler och större nationalparker.
Det var under 1930-talet som Adams fotografiska karriär började ta fart. 1932 var han med och bildade den betydande Group f/64 tillsammans med bland annat Edward Weston och Imogen Cunningham. De lyfte fram den nya sakligheten och modernismens estetik inom fotografiet. Han uppmärksammades av sin förebild Alfred Stieglitz och 1933 fick han sin första separatutställning på ett galleri i New York.
Ansel Adams (1902-1984) är en av världens mest kända fotografer och en guru inom fotografin. Han betraktas som världens skickligaste kopist, han framkallade själv alla sina bilder och de håller genomgående högsta klass. Adams nådde sin höga nivå genom stenhårt arbete och ett brinnande intresse för fotografi och kamerateknik. Han arbetade i minst 18 timmar per dag, dag efter dag, vecka efter vecka. Samtidigt var han en väldigt social person, som älskade fest och umgänge och hade nära kontakt med vänner och kollegor. Adams kallade sig själv för fotograf, föreläsare och författare och har skrivit ett antal böcker om fotografi, bland annat den välkända trilogin med tekniska instruktionsmanualer (The Camera, The Negative och The Print). Han uppfann zonsystemet, en teknik som tillåter fotografer att ”översätta” ljuset de ser till specifika densiteter på negativ och papper, vilket ger dem bättre kontroll över de färdiga fotografierna. Arbetet med zonsystem är en av de faktorer som gör hans printar så tekniskt överlägsna.
Fram till det att Cindy Sherman slog igenom i slutet av 1970-talet så utgjorde porträtt och naturbilder de största motivkretsarna inom fotografin. Dessutom var det ovanligt att fotografer numrerade sina bilder och arbetade med en bestämd upplaga. Adams inspirerades av den yngre generationen konstnärer och tidens tankar om att fotografiet och den övriga konsten skulle närma sig varandra i värde och uttryck. Därför gjorde han i slutet av sitt liv ett antal riktigt stora printar. Detta format kallade han för ”Murals”.
Ansel Adams tilldelades flera prestigefulla priser under sin karriär. Han mottog bland annat tre Guggenheim-stipendier. 1980 tilldelades han Presidential Medal of Freedom, USA:s högsta civila utmärkelse, av president Jimmy Carter och 1981 belönades han med Hasselbladspriset.