371
585201

James Rosenquist

(United States, 1933-2017)
100 000 - 120 000 SEK
8 870 - 10 600 EUR
9 360 - 11 200 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
James Rosenquist
(United States, 1933-2017)

"Sketch for Horse Blinders"

Signed J.R and dated 1968. Gouache, crayon and pencil on paper 46 x 61 cm. Artist studio registration #68.D07.

Provenance

Robert Stefanotti Gallery, New York. Acquired in the 1970's by the current owner.

More information

Auktionens ”Sketch for Horse Blinders” utfördes tre år efter Rosenquists genombrottsutställning på Leo Castelli Gallery 1965. Pappersarbetet är en skiss inför en större rumsinstallation med flera väggmonterade delar med titeln ”Horse Blinders”, 1968-69, som idag finns på Museum Ludwig i Köln. ”Horse Blinders” visades på Leo Castelli Gallery 1969 och var Rosenquists andra platsspecifika ”wrap-around” målning.
James Rosenquist tillhör de mest kända amerikanska popkonstnärerna, och började sin konstnärliga bana med att måla kommersiella reklamskyltar i slutet av 1950-talet, för att sedan bli konstnär på heltid. Rosenquist har haft en stark inverkan på popkonsten genom sin bakgrund inom affischmåleriet och har gjort flera större kända installationsmålningar. Rosenquists måleri kännetecknas av inlånade populärkulturella uttryck och surrealistiska inslag, och han är en viktig förebild för många samtida konstnärer.

http://www.jamesrosenquiststudio.com/artwork/68d07-sketch-for-horse-blinders