1353
586214

A Gustavian table attributed to Gottlieb Iwersson with a silver tray by Arvid Floberg Stockholm 1786.

400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Hammer price
Unsold

Length 60,5, width 46,5, height 76 cm.

Literature

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, jfr två silverbrickbord av Georg Haupt sid. 160 "Baden-Baden"-bordet, samt ett i privat ägo, sid. 174. Se även dekoren på sideboard av Iwersson sid. 197, samt benbeslag och benens svarvning på bord sid. 199.
Bukowskis höstauktion 2002, auktion 526, katalognr 920, jfr närmast identiska ben och ringbeslag på damarbetsbordet signerat och daterat av Gottlieb Iwersson 1787.

More information

Förutom auktionens bord, är endast två andra gustavianska bord kända med brickor av silver. Dessa två bord är gjorda av Georg Haupt. Det förnämsta bordet beställdes av Gustav III till paradsängkammaren på Drottningholm 1780. Bordet, som är rikt ornerat av förgyllda mässingsbeslag, har en förgylld silverbricka av Pehr Zethelius. Brickbordet har kommit att kallas Baden-Baden bordet dit det fördes av Gustav IV Adolf efter hans landsflykt. Det andra bordet av Haupt är i privat ägo och har en äldre silverbricka från omkring år 1700, medan beslag och fottrissor av silver är stämplade av Jonas Thomasson Ronander 1781.

Inläggningarna i form av blad på auktionens bord kan jämföras med snarlika bladformationer av brons på ett bord av Gottlieb Iwersson avbildat sid. 197 i Sylvéns Mästarnas möbler. Även de svarvade benen och de profilerade mässingsringarna på benen är typiska för Gottlieb Iwerssons arbeten.