10
636929

Sigrid Hjertén

(Sweden, 1885-1948)
1 000 000 - 1 200 000 SEK
88 300 - 106 000 EUR
92 100 - 110 000 USD
Hammer price
1 300 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Sigrid Hjertén
(Sweden, 1885-1948)

Isaac with a pipe

Signed Hjertén. Canvas 46.5 x 38 cm. Executed in 1911.

Provenance

Karin Stensland-Junker, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, 26 April 2005, lot No 123.

Exhibitions

Baltiska utställningen i Malmö, 15 May - 30 September 1914, cat no 1686 with the title "Mannen med pipan".
Konstakademien, Stockholm, "Sigrid Hjertén - Oljemålningar och gouacher 1911-1936, April 1936, cat no 3.
Skånska Konstmuseum, Lund, "Sigrid Hjertén", 16 - 25 April 1938, cat no 1.
Moderna Museet, Stockholm, "Sigrid Hjertén - Retrospektiv, 1964, exhibition catalogue no 38, cat no 2.
Sundsvalls Museum, "Sigrid Hjertén", 15 June - 8 September 1985 (the exhibition thereafter continued to Prins Eugens Waldemarsudde, Vikingsbergs Konstmuseum Helsingborg, and Göteborgs Konstmuseum).
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Sigrid Hjertén", 17 March - 28 May 1995, illustrated full-page in colour plate no 3 in catalogue, illustrated and catalogued p. 205.
Centre Culturel Suédois, Paris, "Sigrid Hjertén - l'héritière de Matisse du Grand Nord", 1998, cat no 3, illustrated full-page in colour p. 35.
Städtische Galerie im Lenbachhaus, München, 14 July - 10 October 1999; Käthe-Kollwitz-Museum, Berlin, 19 October - 13 December 1999, "Sigrid Hjertén - Wegbereiterin des schwedischen Expressionismus", cat no 2, illustrated full-page in colour p. 63.
Borås Konstmuseum, "Sigrid Hjertén - Pioneer of Swedish Expressionism", 19 December 1999 - 6 February 2000, cat no 2, illustrated full-page in colour p. 63.
Norrköpings Konstmuseum, "Sigrid & Isaac, Modernismens pionjärer", 3 March - 20 May 2002, cat no 2, illustrated full-page in colour p. 36.
Arken, Museum for Moderne Kunst, Ishöj, Denmark, "Sigrid Hjertén go Isaac Grünewald, Familjelif og avantgarde 1910 - 1919", 16 June - 2 September 2002, cat no 2, illustrated full-page in colour p. 36.

Literature

Carl Palme, "Sigrid Hjertén", Bonniers små konstböcker, 1936 catalogued under the year 1911, illustrated plate 1.
Elisabeth Haglund, "Sigrid Hjertén", 1985, colour-plate 2.
Liljevalchs Konsthall, exhibition catalogue "Sigrid Hjertén", 1995, illustrated full-page in colour-plate no 3 and catalogued and illustrated p. 205.
Shulamith Behr, Katarina Borgh Bertorp, Martin Fritsch & Annegret Hoberg, "Sigrid Hjertén - Wegbereiterin des schwedischen Expressionismus / Sigrid Hjertén - Pioneer of Swedish Expressionism, 1999, p. 62-63.
Norrköpings Konstmuseum, exhibition catalogue "Sigrid & Isaac, Modernismens pionjärer, 2002, cat no 2, illustrated p. 36.
Arken, Museum for Moderne Kunst, Ishöj, Denmark, exhibition catalogue "Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald, Familjeliv och avantgarde 1910 - 1919, 2002, cat no 2, illustrated p. 36.
Anders Wahlgren, "Sigrid Hjertén - en av Sveriges främsta konstnärer", 2008, mentioned p. 54 and illustrated fullpage in colour p. 55.

More information

"Isaac med pipan" är målad 1911, samma år som paret Hjertén/Grünewald gifte sig i Paris samt deras son Iván föddes. I sitt måleri var Sigrid 1911 starkt påverkad av både Cézanne och Matisse, men i "Isaac med pipan" är det Cézannes kubistiska måleri som talar. I en artikel i Svenska Dagbladet samma år introducerade Sigrid Cézanne för den svenska publiken med en biografisk presentation och kommentarer som ger en inblick i hans arbetssätt. "En målning ska inte byggas upp av linjer, utan av kontraster. Motsättningarna ska göras synliga och bäras av färgens eget uttryck. När tonerna är harmoniskt ditsatta och finnas alla där, modellerar bilden sig själv" översatte Sigrid läromästarens ord till den svenska läsekretsen. Troligen är "Isaac med pipan" målad i en vindsateljé i Paris som paret bebodde innan de i slutet på 1911 återvände till Sverige. Ljuset kommer in genom en fönsteröppning i det snedställda taket och ett rosa ljus faller ned i rummet och övergår till orange och ljusrött. Isaac är blågrön i ansiktet med en dovare grön skugga i nacken och hans öga är mörkrött, en effekt som skapar en mycket stark närvaro och utstrålning. Sigrid målar i Cézannes färg och formlära med fauvistiska lån, kallt och varmt står tillsammans väl avvägt både i motsättning och samverkan. Sigrid kom under 1910-talet att avbilda sin man Isaac ett flertal gånger, men få av dessa porträtt visar så tydligt den värme och nyförälskelse som hon måste ha känt för sin nyblivna man. Det är ett intimt och kärleksfullt porträtt från en av den svenska konsthistoriens mest mytomspunna perioder.