Theme auctions online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
206
628808

Sam Francis

(United States, 1923-1994)
250 000 - 300 000 SEK
24 400 - 29 200 EUR
28 300 - 34 000 USD
Hammer price
240 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Image rights

Sam Francis
(United States, 1923-1994)

"Composition"

Signed Sam Francis and dated 1959 on verso. Gouache and oil on paper 19.5 x 15 cm.

Provenance

Galerie Couturier & Cie, Paris.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
The collection of Charles Nilsson, Stockholm (acquired from the above mentioned).
Private collection, Sweden.

More information

"Jag målar tiden". Sam Francis tycks ha sett sin konst och sin egen existens som delar av ett ständigt pågående flöde, vi är alla mitt inne i tidens och rummets centrum. Skapandet är en del i en ständigt pågående tillväxtprocess, en fusion av tidigare erfarenheter som kontinuerligt smälter samman med nya och omformas, där färger och former växer i och ur varandra i en obruten följd, som i en enhetlig jämn våg. Färg var för Sam Francis mer än bara ett medium, den hade ett eget uttrycksfullt liv, den var bärare av känslor, närmast helig.
Auktionens "Compostion" är ett fint exempel på Sam Francis konst under 1950-talet och den abstrakta expressionismen under denna period. I färg och uttryck ansluter den till de stora dukar och muralmålningar han utförde under 1950-talets slut, med dropp- och rinn-teknik i kontrasterande färgkompositioner.
Vi står här inför ett fönster mot en vad som kan beskrivas som en luftvy, med fritt svävande droppar. I övre vänstra hörnet en blåsvart molnliknande formation som elegant balanseras mot det gula fältet på motstående sida. Kringdrivande droppar av orange, rött, gult och blått skapar en harmoni mellan täthet och öppenhet, mellan färg och ljus.