133
611177

A brass floor lamp attributed to Maison Jansen, Paris, France, probably 1970's.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
18 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Height ca 120 cm.

Minor wear.

More information

Maison Jansen grundades år 1880 i Paris av Jean-Henri Jansen och blev snabbt en av de viktigaste inredningsfirmorna med en bred internationell kundkrets. Många kungligheter har under årens lopp använt sig av Maison Jansens trendkänsliga inredare. Jansen hade under 1900-talet kvar sin starka position och först 1984 stängdes firman.