272
626160

Irving Penn

(United States, 1917-2009)
1 000 000 - 1 200 000 SEK
88 300 - 106 000 EUR
92 100 - 110 000 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

Irving Penn
(United States, 1917-2009)

"Three Poppies, Arab Chief, New York, 1969"

Signed Irving Penn and dated 1992 on verso. Also stamped "Photograph by Irving Penn Copyright 1969 by The Conde Nast Publications Inc." on verso. Edition of 27. Dye transfer photograph, 54.5 x 46 cm. Sheet size 58 x 49 cm.

Provenance

Hamiltons Gallery, London.

Literature

Irving Penn, "Flowers", 1980, illustrated full-page in color p. 11.
Yvonne Lehnherr och Raul Blanchard, "Irving Penn", 1994, illustrated full-page in color p. 73.
Anna Wintour, "On the edge of Images from 100 years of Vogue", 1992, illustrated full-page p. 132.

More information

Oblyg sensualism

Irving Penns konstnärliga liv sträcker sig över modernitetens hela historia. Från revolution och emancipation via modeindustrins manifestation av självständiga, rökande och bekvämt rörliga kvinnokroppar till uppvaknandet av en värld bortom den europeiska kolonialismen. Allt detta är Penn inte bara vittne till, utan i högsta grad medskapare av.

Penn fångade upp det moderna livet i ett antal odödliga bilder. Och precis som livet är hans samlade produktion ett eget universum. "Three Poppies, Arab Chief, New York" är ett fotografi taget samma år som månlandningen, 1969 – ett magiskt år.

Tre vallmoblommor poserar framför kameran, på samma sätt som han lät sina modeller posera. Betraktaren möter frontalt blommornas inre som avslöjar ståndare och pistiller i all sin oblyga sensualism. Ett sakligt, närmast kirurgiskt precist fotografi, javisst. Men betraktaren ska inte låta sig luras. Här döljer sig en diger symbolik som skulle få en lärd 1600-talsmänniska att nicka igenkännande: Vallmo, den blomma som tjänar som allegori både för dröm, natt, förförelse och rus.

Irving Penn hör till fotografins allra främsta giganter och kanske är han den störste. Själv var han nog medveten om fotots framtida betydelse och lät förstöra alla negativ. På marknaden finns endast signerade och numrerade verk.