389
622586

Stephan Balkenhol

(Germany, Born 1957)
200 000 - 250 000 SEK
17 500 - 21 900 EUR
18 200 - 22 800 USD
Hammer price
310 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Jan Ekman
Jan Ekman
Appraiser
+46 (0)70 267 09 23
Stephan Balkenhol
(Germany, Born 1957)

"King"

Executed in 2003. Painted wood. Height 171, width 30 and depth 25 cm.

Provenance

Galleri Lars Bohman, Stockholm.
Private collection, Stockholm.

Exhibitions

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Stephan Balkenhol", November 15 - December 21, 2003.

More information

I sitt konstnärskap förhåller sig Stephan Balkenhol till en lång tradition av tredimensionell konst. Efter studier för Ulrich Rüchriem fann han sitt eget eget uttryck i kontrast både till en minimalistiska tradition och till den figurativa skulpturens historia. Med traditionella verktyg som hammare och mejsel växer till synes vanliga män och kvinnor fram ur stora träblock, figurer som han själv refererar till som Everyman.
Balkenhols första figurativa skulpturer kom till i början av 1980-talet. Sedan dess har de pendlat i omfång, från det intima till det publika och omfångsrika. I mjuka träslag, såsom wawa och poppel, tar figurerna form och konstnären lämnar verken med tydliga spår av sin mejsel.
Balkenhols skulpturer har visats i många offentliga miljöer och skapat uppmärksamhet och debatt i städer som London, Paris, Berlin och New York. Balkenhol är känd för den svenska publiken med sina två figurer på styltor, sex meter höga, som sedan 2004 står utanför Chalmers tekniska högskola i Göteborg.