1126
659772

Louis Masreliez

(Frankrike/Sverige, 1748-1810)
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
36 000 SEK
For condition report contact specialist
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Head Specialist Silver
+46 (0)709 17 99 93
Louis Masreliez

Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.

Föreställande Venus apoteos mellan klassiserande pilastrar. Till vänster dörrar med lilla riksvapnet. Till höger en spisomfattning (som kom att utföras i porfyr). Tusch och akvarell 28,5 x 41 cm.

Saleroom notice

Not allowed for export if the hammer price exceeds SEK 50.000.

Provenance

Bought at Bukowski's in the 1960's.

Literature

"Haga. Ett kungligt kulturarv", ed. Ingrid Sjöström, 2009, compare ill. at p. 151.