Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
1246
591850

A gilded gustavian stool by E Levin.

6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Hammer price
20 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Rund form. Förgylld och bronserad. Stoppad sits. Dekor med fleuroner och lagerstav. Signerad EL. Diameter 48, höjd 45 cm.

Literature

Stolens guldålder, Stolar och stolsmakare i Sverige 1650-1850. Torsten Sylén, Prisma 2003. Sid 121.

More information

Eric Levin arbetade med stolmakaren Joseph Ruste. Ett 20-tal stolar på Stockholms och Gripsholms slott bär signaturen EL. På Bukowskis vårauktion 1982 såldes sex stycken medaljongstolar varav en signerad EL. På några EL signerade stolar har man även funnit Stockholm stolmakareämbetets sigill. Möjligen blev Eric Levin mästare i ämbetet ca 1780.