1335
611054

Carl Larsson's exhibition gold medal from the Venice Biennale in 1905.

20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
Unsold

Sesta esposizione internazionale d´arte della citta di Venezia 1905. Gravyr C. Larsson. Diam 40 mm. Vikt ca 50 gram. Originaletui märkt Stabilimento Johnson, Milano.

Slitage, enstaka kantnagg.

Provenance

Konstnären Carl Larsson (1860-1919), erhållen vid Biennalen i Venedig 1905, därefter i hans familj genom arv.
Vid denna Biennal ställde Carl Larsson bland annat ut akvarellen "Karin läser" från 1904, numera tillhörande Zornsamlingarna i Mora.