101
713184

Ragnar Sandberg

(Sweden, 1902-1972)
175 000 - 225 000 SEK
15 300 - 19 600 EUR
16 000 - 20 500 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Ragnar Sandberg
(Sweden, 1902-1972)

"Badande"

Signed R.S. and dated -34. Canvas 44 x 50 cm.

Exhibitions

Kungsbacka konsthall, 23 August - 28 September 2014.

More information

I mitten på 1930-talet målar Ragnar Sandberg sviter av badande, cyklister och fotbollsspelare. Koloriten är på en och samma gång ljus och stark vilket förstärker rörelsen i motiven som är glada, positiva och trivsamt påverkande.
I ”Badande, 1934" har han fångat strandlivet på västkusten med dess badande gäster - mer eller mindre påklädda. Färgsprakande kontraster bidrar till den känsla som kan infinna sig en varm dag på stranden, mitt i sommaren. För Sandberg var det viktiga inte att fånga bilden i sig utan hela det intryck motivet gjorde på konstnären. Sandberg förklarade själv: " Seendet riskerar att låsas fast vid t.ex. bilden av en havsstrand. Det är så mycket som aldrig kommer med. Vinden. Sältan. Havsbruset. Jag ville komma åt det där genom att lösa upp det föreställande.” Detta kan göra att betraktaren kan skapa en egen bild och få fram egna känslor.
I ”Badande, 1934 ” ger Ragnar Sandberg just denna möjlighet.