210
668895

Friedensreich Hundertwasser

(Austria, 1928-2000)
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Hammer price
760 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Friedensreich Hundertwasser
(Austria, 1928-2000)

"Sonnentropfen" (Sundrops)

Signed Hundertwasser and dated 1955 Wien. Mixed media: watercolour on wrapping paper, primed with chalk, zinc white and fish glue 38 x 49 cm. Executed in Mountain village Vegna, Val Cavargna (Como), March 1955 - finished at Maria Pfarr, October 1956.

Exhibitions

Galerie St. Stephen, Vienna, 1957.

Literature

Andrea Christa Fürst, "Hundertwasser 1928-2000, Catalogue Raisonné", vol. II, 2002, No. 217, page 539, illustrated in colour (illustrated sideways and listed as not signed, listed as "Currents whereabouts unknown").

More information

Hundertwasser menade att den räta linjen var "en fara människan själv fabricerat. Det finns så många linjer, miljoner linjer, men bara en enda av alla dessa linjer är livsfarlig och denna linje är den räta linjen dragen med linjal. Den räta linjen är fullständigt främmande för mänskligheten, för livet, för hela skapelsen".

Som en övertygad kritiker av modernismen avfärdade han den stränga rationalism och logik som härskat inom konsten stora delar av 1900-talet, teoretiska experiment och det moderna livets inrutade tillvaro hade Hundertwasser inte mycket till övers för. Hans bildvärld utstrålar en frihet med en stark tilltro till den naturliga och kraftfulla skönheten i världen - i grund och botten förblev han livet igenom en sensualist.
Hundertwasser föddes i Wien den 15 december 1928 som Friedrich Stowasser. Han var enda barnet i familjen och då fadern dog kort efter Friedrichs födelse växte han upp tillsammans med sin mor som kom från en fattig judisk familj. Uppväxten skuggades av de fasansfulla förhållanden som rådde i landet under andra världskriget, Hundertwasser och modern överlevde mirakulöst kriget men många av deras släktingar deporterades till förintelseläger och återvände aldrig. Friedrich började mycket tidigt att uttrycka sig konstnärligt och bestämde sig efter krigsslutet att det kreativa skapandet var den enda möjliga vägen för honom. 1948 skrev han in sig som elev vid konstakademien i Wien, men avslutade studierna redan efter tre månader då han upplevde utbildningen som meningslös för hans vidare utveckling. Istället sökte han sig till konsthistorien för vägledning där han fann inspiration hos bl.a. Egon Schiele vars konst blev inflytelserik för den unge Friedrich och efterlämnade bestående spår. Med hjälp av det konstnärliga arvet från sekelskiftets Wien sammanvävde han med böljande och slingrande linjer ett unikt och personligt konstnärskap.

När Hundertwasser gick bort år 2000 lämnade han bakom sig ett unikt och fascinerande konstnärskap. Måleri, arkitektur, ekologi och grafik - inom alla områden genomsyrades hans verk av en passion för att återigen sammanföra människan med naturen och fylla livet med en mystisk skönhet.
"För mig är bilder dörrar jag - i de fall jag lyckas - kan öppna till en värld som är mycket nära oss och samtidigt mycket långt borta; en värld som är stängd för oss, där vi finner oss själva men som vi inte kan förnimma; en värld som är motsatsen till den riktiga världen"