389A
717916

A Lisa Andersson (Haal/Hål) Morell copper and carved wood table, Rackstad, Arvika, Sweden 1928.

25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

The tray signed L.A.H.M. The wooden base possibly by Bo Fjaestad. Height 62 cm, diameter 68 cm.

Wear.

Saleroom notice

The base is probably executed by Bo Fjaestad.

More information

Ciselören Lisa Andersson (Haal/Hål) Morell, även kallad "Kopparlisa" var medlem i Rackstadgruppen, en konstnärskoloni runt sjön Racken utanför Arvika. Hon hade lärt sig yrket i USA och uppmuntrades av Gustaf Fjaestad att satsa på ciselering, varpå hon senare studerade hos den kände ciselören Sven Bengtsson i Lund. Hon visade i sin verkstad ljuskronor i koppar, stekfat i silver och diverse arbeten som fat, brickor, skrin och smycken.

Senare arbeten av Kopparlisa signerades H.A.M. då hon senare på 1930-talet släppte sitt mellannamn, Haal/Hål.
Benställningen är sannolikt skulpterad av Gustav Fjaestads äldste son Bo. Identifierade möbler av Bo Fjaestad har besläktad utformning. Tack till Roland Persson, Arvika, för hjälp med identifiering.