713543

Pär Siegård

(Sweden, 1877-1961)
50 000 - 60 000 SEK
4 420 - 5 300 EUR
4 700 - 5 640 USD
Hammer price
50 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Pär Siegård
(Sweden, 1877-1961)

Cubic still life with flowers

Signed Siegård. Canvas 42 x 30 cm.

Exhibitions

Per Ekströmmuséet, Mörbylånga, "Nordiskt Avantgarde", 4 August - 15 September 1996.

More information

Efter avslutade konststudier vid Tekniska yrkesskolan i Helsingborg, Althins målarskola i Stockholm och hos Carl Wilhelmson på Valand i Göteborg, reste Pär Siegård till Paris 1913. Här var det framför allt kubisterna Roger de la Fresnaye, Jean Metzinger och André Derain som inspirerade honom. Under de kommande åren experimenterar han, tillsammans med sin nära vän och konstnärskollega Albert Abbe, mycket med kubistiska former, häftiga färger och futuristiska inslag. I och med krigsutbrottet 1914 fick Siegård brådstörtat bege sig hem till Sverige och lämnade kvar alla sina målningar i Paris som sedan försvann.

Pär Siegård tillhör den viktiga generation modernister som banar vägen för den banbrytande konsten i början av 1900-talet.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?