77
685194

Esaias Thorén

(Sweden, 1901-1981)
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Esaias Thorén
(Sweden, 1901-1981)

"Den röda aftonen"

Signed E. Thorén and dated -36. Panel 55 x 46 cm.

Provenance

Acquired directly from the artist's son.

Exhibitions

Norrköpings Konstmuseum.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Halmstadgruppen 60 år", 7 April - 4 June 1989, cat no. 387, illustrated and mentioned in the catalogue p. 169.
Mjellby Konstgård, Halmstad, "Halmstadgruppen 60 år", 16 July - 10 September 1989.
Amos Anderssons Konstmuseum, Helsingfors, Finland, 6 October - 26 November 1989, cat no. 116.
Mjellby Konstgård, Halmstad "Esaias Thorén 100 års jubilieum", 23 September - 9 December 2001, cat no. 71.

Literature

Rolf Söderberg, "Den svenska konsten under 1900-talet", 1955, illustrated p. 241.
Stiftelsen Halmstadgruppen, "Halmstadgruppen 50 år", 1979, illustrated pl. 107.
Viveka Bosson, "Halmstadgruppen. Ett kraftfält i svensk 1900-talskonst", 2009, illustrated in colour p. 154.

More information

I "Halmstadgruppen. Ett kraftfält i svensk 1900-talskonst" beskriver Viveka Bosson målningen med följande ord: "Ett förälskat par med höga svanhalsar vandrar mot den röda aftonhimlen. Målningen speglar instinkten och surrealismens irrationella livsinställning. På marken ligger förnuftets avhuggna människohuvuden. Äggen och jonisk kolonn förstärker den erotiska symboliken".