1218
704996

A pair of Gustavian late 18th century stools by M Lundberg, master 1775.

6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Hammer price
15 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Stoppad sits. Snidad dekor av tandsnitt. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Signerade ML.