1283
733148

An Empire early 19th century mantel clock by Gustaf Undén, master 1800.

60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Hammer price
50 000 SEK

Gilt and patinated bronze. Enamel dial signed "Gustaf Undén". Length 29, height 36 cm.

Enamel damages around keyholes.

More information

Teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol. Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför snarlik bordspendyl avbildad sid. 142; Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.
En likadan bordspendyl står i konseljsalen på Rosersbergs slott.