13
779072

Sven X:et Erixson

(Sweden, 1899-1970)
50 000 - 60 000 SEK
4 500 - 5 400 EUR
4 740 - 5 690 USD
Hammer price
65 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Sven X:et Erixson
(Sweden, 1899-1970)

"Irma och gullvivorna"

Signed Sven Erixson och daterad -43. Panel 61 x 48,5 cm. Dedication verso: ”Till Irma juni-66”.

Provenance

Nordén Auktioner, Stockholm, 21 March 1996, lot no 89, illustrated in catalogue full page in colour p. 47.

Literature

Listed in "X:et-sällskapets verkkatalog", 2003, year 1943, p. 40.

More information

Sven X:et Erixson var en mycket flitig resenär livet ut även om det framför allt var 1920-talet som blev resornas decennium för honom. 1928 gifte han sig med Ingeborg (Bojan) Gustafson och när sonen Sverre föddes 1932 började en ny period i Erixsons liv, vilket också delvis avspeglar sig i motiven. Han utförde en serie mycket fina skildringar av familjen och hemlivet under 1930- och 1940-talen, där de bägge barnen Sverre och Irma (född 1937) ofta finns med. 1939 flyttade familjen från lägenheten på Bastugatan till ett hus i Tattby, Saltsjöbaden, där Sven X:et Erixson och hustrun kom att bo fram till hans död 1970.

Irma och gullvivorna är ett fint exempel på Sven Erixsons måleri vid den här tiden. Dottern Irma är 6 år gammal när hon sitter modell för fadern, klädd i en vackert mönstrad blå klänning med en liten vit krage. Stolen hon sitter på är lite för hög för henne så hennes ben dinglar lätt i luften. Hon är barbent och i strumplästen, skorna måste hon ha sparkat av sig. Allvarsamt och öppet möter Irma betraktarens blick. Hennes ansiktsuttryck har något avvaktande men samtidigt uppmärksamt över sig, som om hon intresserat lyssnar till faderns berättelse. Hennes blå ögon förstärks av klänningens blå färg och munnen lyser varmt röd i det lilla ansiktet, som omges av det lingula korta håret. Framför dottern har konstnären placerat en vit vas som fullkomligt bågnar av gullvivor. Kanske har de två tillsammans varit ute på en promenad och plockat buketten? Målningen är utförd på träpannå och konstnären har valt att lämna delar av pannån bar i ena kanten. Den blir på så sätt en del av den summariskt tecknade bakgrunden. Det är barnet som är i centrum, det är dit konstnärens hela uppmärksamhet riktas.

Samma år som porträttet av dottern målades, 1943, blev Sven Erixson utnämnd till professor på Konstakademien, där han efterträdde den populäre Isaac Grünewald, bägge mycket skickliga kolorister och omtyckta lärare. Under sin tioåriga professur nådde hans konst också en bredare publik i och med att Konstfrämjandet förmedlade ett stort antal av hans grafiska verk. Irma Erixson kom att utbilda sig till skådespelare och var under många år knuten till olika teatrar, bland annat Riksteatern, Stockholms stadsteater och Göteborgs stadsteater. Hon har också medverkat i flera omtyckta tv-serier som exempelvis Hedebyborna, Albert och Herbert och Svenska hjärtan.