57
779024

Evert Lundquist

(Sweden, 1904-1994)
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Hammer price
200 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Evert Lundquist
(Sweden, 1904-1994)

"Hälsingörs redd"

Verso signed Evert Lundquist and dated Viken August 1936. Canvas 117 x 89 cm.

Provenance

Engineer Gunnar Öhlund

Literature

Rolf Söderberg, "Evert Lundvist", article in Konstrevy 1950, illustrated page 36 (under the titel "Skånsk Hamn").
Rolf Söderberg, Evert Lundquist, Bonniers små konstböcker, Stockholm 1962, mentioned p. 10, illustrated fullpage in black and white, illustration no. 8.

More information

Somrarna i mitten av 1930-talet tillbringade Evert Lundquist i Viken utanför Helsingborg. Hans syster Elsa och hennes man Harry Burnett hade ett sommarställe, där Lundquist kunde bo och måla. Närheten till Sundet och det speciella ljus som Skåne erbjuder verkade inspirerande på Lundquists måleri. 1936 var enligt honom själv en period fylld av starka emotionella påfrestningar, vilket gjorde att han målade i vida svängningar med betoning på mörk melankoli. Av detta märks dock inget i den aktuella målningen Hälsingörs redd, utförd i Viken sommaren 1936. Här är det istället det karaktäristiska intensiva ljuset över sundet mellan Helsingborg och Helsingör som dominerar. I Lundquists mest ljusfyllda målningar är steget i valör mellan ljus och skugga mycket litet. Himlen, havet och kajen är målade i ljust blått, och det intensiva solljuset gör att såväl stackmolnen som båtens segel, skutan i förgrunden och figurerna på kajen framträder så gott som helt vita. Vid den här tiden lägger Lundquist grunden till det måleri, som han genom hela livet kom att fortsätta att utveckla och variera. Ännu lyser duken och grundteckningen bitvis igenom men här finns redan de kraftiga, närmast lekfulla penseldragen och den pastost pålagda färgen, som har kommit att bli hans kännetecken. Skickligt arbetar han växelvis med tunna penseldrag och kraftigt pålagd färg i uppbyggnaden av motivet. Molnen får liv och flyger lekfullt omkring på den sommarblå himlen. I förgrunden faller två långa skuggor, kanske är det konstnären och hans staffli som vi ser avteckna sig som mörka konturer på marken?

1953 flyttade Evert Lundquist till Kanton på Drottningholm, där han fick hyra en gammal kraftstation som sin ateljé. Här kom han att stanna med sin familj livet ut. Evert Lundquist ateljé står fortfarande kvar som han lämnade den 1993, ett år före sin död, och är öppen för allmänheten under sommarhalvåret.