8
761263

Leander Engström

(Sweden, 1886-1927)
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Hammer price
150 000 SEK
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Leander Engström
(Sweden, 1886-1927)

"Självporträtt" (Selfportrait)

Signed Leander Engström and dated 1926. Canvas 54 x 42 cm. Italian baroque frame.

Exhibitions

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Leander Engström", 19 September - 30 November 1986, cat no 83.
Museet Kulturhuset, Borås, "Leander Engström", 1986-87, cat no 83.

Literature

Otto G. Carlsund, "Leander Engström", article in Konstrevy No 3, 1937, illustrated page 88.
Nils Palmgren, "Leander Engström", Svenska målare, AB Svensk litteratur, illustrated p. 123.

More information

I mitten av 1920-talet bosatte sig Leander Engström med sin familj i sin hemstads närhet i Tynderö i Medelpad. Under sommaren 1926 arbetade han framför allt på två verk.

"Det ena var det kraftfulla självporträttet (sid. 123) där konstnären ser på sig själv stolt och självmedvetet men också allvarlig prövande. I detta porträtt äro åter tillfinnandes några av den unga expressionistens bästa värden, dess friskhet och frihet från konventionalism, dess ungdomliga inspiration, dess heta romantik. Trots det svårmodiga draget över munnen och de forskande ögonen är detta en man för vilket livet varit ett stort och gudomligt äventyr och måleriet ett sakrament."

Nils Palmgren, "Leander Engström", Svenska målare, AB Svensk litteratur, sid 126-127.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

277. Håkan Rehnberg, Untitled.
30 000 - 40 000 SEK
Bid History
22 000

Your Bid
Current bid:
22 000 SEK