95
751159

Eric Hallström

(Sweden, 1893-1946)
250 000 - 350 000 SEK
22 200 - 31 100 EUR
23 400 - 32 700 USD
Hammer price
360 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Eric Hallström
(Sweden, 1893-1946)

"Ramselesjön" (Ramsele lake)

Signed E. Hallström. Executed 1918. Oil on plate, 29,5 x 39 cm.

Provenance

Solicitor Thomas Schartau, Stockholm.
Music publisher Stikkan Anderson.

Exhibitions

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Eric Hallström, Retrospektiv Separatutställning - 1911 - 1946", 16 March - 14 April 1946, cat no 26.
Riksförbundet för bildande konst, exhibition no 52, "Eric Hallström", 1947-48.
Riksförbundet för bildande konst, exhibition no 245, Färg och Form, Stockholm, "Naiv tradition", 1963.
Konstakademien, Stockholm, exhibition organised by Sveriges Allmänna Konstförening, "Eric Hallström", 6 - 28 February 1965, cat no 17.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", February - March 1970.
Bildmuseet, Umeå.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Eric Hallström", 16 September - 27 November 1988, cat no 9.
Borås konstmuseum, "Ursvenskt", 27 September - 18 October 1992, cat no 73.

Literature

Ragnar Hoppe och Lennart Seth, "Eric Hallström, A-B Svensk Litteratur, illustrated fullpage in colour p. 21.
Lennart Seth, "Eric Hallström", SAKs publication lxxvi, illustrated p. 124.
Lennart Seth, "Eric Hallström - liv och konstnärskap", Raster förlag, 1988, ilustration no 9.

More information

Den lyriskt-romantiska naivismen under åren kring första världskriget har främst formats av Hilding Linnqvist och Eric Hallström, med skiftande temperament och inriktning. Eric Hallström fängslades tidigt av Ivar Arosenius poetiska fantasibilder. Hans miniatyrbilder utgår inte ifrån formatet, det handlar snarare om iakttagelsen och själva uppfattningen. Hallström anammar denna syn på omvärlden under sin naivistperiod och lyckas med sin skarpa lyhördhet för de strömningar som rör sig inom svenskt måleri i början av 1900-talet sammanväva fantasi, skarp iakttagelseförmåga och en vilja att skildra sin omgivning som är på väg att försvinna för alltid i ett Sverige på väg in i framtiden.
Höstsalongen 1919 innebar för naivisterna och inte minst för Eric Hallström en särskild kritikersuccé; Fernand Lèger besökte utställningen och uttryckte ett stort intresse för den särpräglade nordiska naivismen, särskilt hos Hallström! Fernand Léger bjöd till och med in Hallström till ett gästspel i Paris, men tyvärr hade inte den unga konstnären de ekonomiska förutsättningarna för en sådan resa, så drömmen om Paris blev endast en dröm. Trots Légers intresse sålde Hallström endast en enda tavla under Höstsalongen, den lilla målningen ”Ramselsjön” som han målat 1918. Ett landskap fyllt med små berättelser som utspelar sig på bryggan, framför kyrkan och nedanför det granklädda berget. Hans Granlids beskrivning av naivisternas värld i sin lagerkviststudie ”Det medvetna barnet” känns träffande; ”sedd genom skaparjättens mikroskop eller i barn- eller dvärgperspektiv”. 1920 förstorar Hallström sitt motiv till ”Ramsele”. Känslan av vildmarkslandskap är tydligare, borta är människorna, stämningen är dovare och ett silverskimmer faller över bergen. Tankarna dras till ett romantiskt Norrland där Eric Hallström lyckas fånga det unika i landskapets själ och personlighet.