379
781465

Tore Ahlsén

(Sweden, 1906-1991)
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Hammer price
6 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77
Tore Ahlsén
(Sweden, 1906-1991)

a patinated bronze floor lamp, probably for Nordiska Kompaniet, Sweden 1940-50's.

Height ca 203 cm.

Insignificant wear.

More information

Arkitekterna Erik och Tore Ahlsén, främst kända för Årsta Centrum i Stockholm, formgav också möbler och inredningar. Armaturen ”Pia-lampan” ritades omkring år 1940. Den ovanliga golvmodellen som genom sin karaktäristiska profil fick namnet "Napoleon vid Nilen" tillverkades på 1940-talet i en liten upplaga med gjuten bronsfot. Modellen formgavs ursprungligen av Tore Ahlsén för KF. NK övertog modellen då KF enligt uppgift ansåg att tillverkningskostnaderna blev för höga. Sedan 1970-talet tillverkar Gärsnäs golvlampan men nu med svart gjutjärnsfot och denna variant har gjorts i stora serier.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

107A. Ernst Billgren, a glass object, "And i vass", Kosta Boda, Sweden, lim. ed. 20/30, in original box.
25 000 - 30 000 SEK
Current bid:
- SEK