206
775956

Angel Otero

(Puerto Rico, Born 1981)
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Angel Otero
(Puerto Rico, Born 1981)

"Untitled"

Signed Angel Otero and dated 2014 on verso. Mixed media on canvas 183 x 122 cm.

Provenance

Hamburg Kennedy Photographs, New York.
Lindqvist Contemporary, Stockholm.
Acquired from the above by the current owner.

More information

Med ”förändring” som ledord fann Otero under sin studietid på the Art Institute of Chicago ett helt unikt uttryck som han utvecklat och förfinat under årens lopp. Otero är född i Puerto Rico men lever och verkar i Brooklyn, New York. Efter flera utställningar på välrenommerade galleriet Lehmann Maupin, New York, är han ett starkt lysande stjärnskott på den internationella konsthimlen. Han har förändrat begreppet ”olja på duk” och skapar något som han själv kallar för “oil skins”. Det är oljefärg som han stryker på stora glasskivor, det får torka och sedan skalar han bort färgen i stora sjok. Till sist applicerar han dem på den uppspända målarduken och skapar på så vis komplexa texturer och böljande ytor. Oteros verk visas i en separatutställning på Lehmann Maupin i Hong Kong 26 maj-2 juli i år och i december öppnar en stor retrospektiv på The Contemporary Arts Museum of Houston (CAM Houston).