721
798278

Jenny Nyström

(Sweden, 1854-1946)
400 000 - 450 000 SEK
35 300 - 39 700 EUR
36 800 - 41 400 USD
Hammer price
375 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Jenny Nyström
(Sweden, 1854-1946)

Det röda parasollet (The Red Parasol)

Signed Jenny Nyström and dated 1917. Canvas 136 x 90.5 cm.

Literature

Stig Lindholm, "Jenny Nyströms samlade verk. Med penseln som trollspö. Del I - Årssignerad konst, böcker, kalendrar och tidningar", 2004, catalogued p. 22 ("Porträtt. Dagmar Assarsson. Knäbild") and illustrated in colour p. 37 (No. 60).

More information

Vid sidan om sina älskade illustrationer för vykort och tidningsomslag i samband med jul, påsk och andra högtider verkade Jenny Nyström även inom en rad andra konstnärliga genrer.

Redan år 1881 erhöll Nyström Kungl. Medalj vid Konstakademien i Stockholm för sitt prisämne "Gustaw Wasa som barn inför Kung Hans" (olja 126 x 151 cm, Kalmar läns museum). Från studietiden i Paris samt Academie Julian finns bevarade de förtjusande akvarellerna "Från min atelier i Paris" (privat ägo respektive Kalmar konstmuseum) vilka utfördes 1884. Till detta kan även läggas "Ateljéinteriör med modell på björnskinnsfäll" (Stockholms stadsmuseum) från 1887.

Från omkring år 1916 avbildar Nyström en förtjusande ung flicka i en handfull motiv. Modellen, vars namn var Dagmar Assarsson, var förlovad med Jennys son Curt Nyström och tjänade under en lång rad år som Jennys favoritmodell, bl. a. till flera tidningsomslag. Det kanske tidigaste arbetet som avbildar Dagmar var "I sol" (olja, 153 x 95, 1916, privat ägo).

Året efter att auktionens målning utfördes avled Dagmar tragiskt i Spanska sjukan, blott 23 år gammal. Jenny Nyström bevarade Dagmar i ljust minne och utförde ännu några år efter hennes bortgång flera porträtt av henne baserade på fotografier. Ett av dessa var en rumsinteriör där Dagmar sitter och läser vid ett runt bord (akvarell, 46 x 64 cm, 1924, privat ägo).