789
790484

Carl Abraham Rothstén

(Sweden, 1826-1877)
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Hammer price
42 000 SEK
For condition report contact specialist
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Head Specialist Silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Abraham Rothstén
(Sweden, 1826-1877)

Rosendal Castle

Signed CAR. Canvas 46 x 66 cm. Period frame.

More information

De mindre ljusa byggnaderna vid vattnet till höger i bilden var arkitekten Fredrik Bloms sommarnöje. Dessa revs dessvärre under andra halvan av 1800-talet.