Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
899
794864

An English 18th century silver serving plate, Parker & Wakelin, London 1767.

15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Hammer price
10 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Engraved coat-of-arms. Length 30 cm, weight 600 g.

Provenance

Orderd by Lord Joseph Damer and Lady Caroline Damer (born neé Sackville) at Parker & Wakelin on the 11th of August 1767.

More information

Firman Parker & Wakelin startade under tidigt 1700-tal av Wickes men togs sedan över av Parker & Wakelin under 1760-talet, blev sedan Taylor & Wakelin under slutet av 1770-talet för att sedan komma att bli Garrards under 1800-talet. Lord Damer var trogen firman under hela sin livstid och allt silver som inköptes till hans hushåll kom från dem. Det som är unikt med Parker & Wakelin är att alla de föremål som beställdes av kunderna finns dokumenterat i kundböckerna under varje beställares namn, så även detta fall. I dag finns kundböckerna bevarade på Victoria & Albert Museet i London.