143
836597

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Isaac Grünewald
(Sweden, 1889-1946)

Salome

Signed Isaac. Executed 1917. Canvas 66 x 54 cm.

Exhibitions

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1918, catalogue no. 116.

More information

Salome dansade på begäran de sju slöjornas dans för sin styvfar Herodes Antipas med löfte om att i belöning få önska sig vad hon ville, guld, pärlor, skönhet. Salomes mor Herodias som var änka efter Herodes bror hade tagit sin svåger till ny make av maktbegär. När hon hörde Herodes erbjudande anade hon hotet om förfall och förstörelse för sin dotter och rådde henne att önska sig den vackre Johannes döparens huvud på ett fat. Salome följde moderns råd och de båda kvinnorna lyckades därmed ge Herodes den ultimata erotiska hämnden.

Den bibliska historien om Salome har i alla tider varit en favorit för konstnärerna eftersom den erbjuder en möjlighet att måla orientalisk rikedom, halvnakna kvinnor och exotiska scener med bibeln som täckmantel. Titian och Gustave Moreaus konstverk på temat Salome är kända mästerverk.

Oscar Wildes drama "Salome" hade premiär 1896 i Paris och 1905 blev den en operauppsättning av Richard Strauss i Dresden. Salome var därför ett drama på modet på 1910-talet och ett självklart motivval för Isaac Grünewald som var allmänt fascinerad och intresserad av teater, opera och scenskisser. Den dramatiska och erotiska historien om Salome gav honom lysande möjligheter att leva ut sin flödande fantasi.