33
837584

Vera Nilsson

(Sweden, 1888-1979)
250 000 - 300 000 SEK
22 900 - 27 400 EUR
23 900 - 28 700 USD
Hammer price
200 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Vera Nilsson
(Sweden, 1888-1979)

"Ute och inne/Lillan på verandan"

Signed V.N. and dated Onsala 1923. Canvas 73 x 95 cm. Verso charcoal drawing.

Provenance

Curator Sixten Strömbom.

Exhibitions

Retrospektiv utställning, 1975, catalogue no. 34. Riksförbundet för bildande konst, exhibition no. 37.
Moderna museet, Stockholm, "I förvillelsens tid - kring Vera Nilssons skissböcker", 13/10 2001 - 6/1 2002.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 2014.

Literature

Moderna museet, Stockholm, "I förvillelsens tid - kring Vera Nilssons skissböcker", 13/10 2001 - 6/1 2002, ill p. 14 in the exhibition catalogue.

More information

Etiketter på spännramen med texten: "Sixten Strömbom - Jag skulle vara väldigt glad åt att du ville låta tavlan ha kvar sin enkla slå och få slippa sin guldram. Det blir så mycket renare då. Vera"

Ramen från intendent Sixten Strömbom medföljer.

"Vera Nilsson kom tidigt att associeras med hemmets sfär och mot sin vilja blev hon känd som "barnmålare" för den stora publiken. 1931 konstaterade Erik Blomberg i Konstrevy att hon flyttat ut barnet ur "det ombonade rummet, ut i den bistra verkligheten". Naturligtvis berättar denna observation lika mycket om Vera Nilssons verk som om den tid Blomberg levde i. Den samtida psykologin hade gett nya insikter om barnets värld. Alva och Gunnar Myrdal manifesterade sin syn på såväl befolkningsfrågan som barnuppfostran och pedagogik. Under 1930-talet betraktades barnet som symbol för framtiden och blev föremål för hela den sociala ingenjörskonstens uppmärksamhet. Barnet representerade det oförstörda livet men också möjligheten att fostra en modern samhällsmedborgare. Vera Nilsson skildrade barn som var fullt upptagna med att vara barn, och skapade bilder långt från schablonbilden. Barnen på hennes målningar är små gestalter som alltid berättar något om hur det är att vara människa." Moderna museet, Stockholm, "I förvillelsens tid - kring Vera Nilssons skissböcker", 13/10 2001 - 6/1 2002, sid 15.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?