39
818903

Sigrid Hjertén

(Sweden, 1885-1948)
200 000 - 250 000 SEK
18 200 - 22 700 EUR
19 000 - 23 800 USD
Hammer price
220 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Sigrid Hjertén
(Sweden, 1885-1948)

"Blommor i vaser"

Signed Hjertén. Executed 1933. Panel 92 x 73 cm.

Exhibitions

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Sigrid Hjertén", 17 March - 28 May 1995, illustrated full page in colour in exhibition catalogue image 74.

More information

Efter återkomsten till Sverige i slutet av 1920-talet efter nästan ett decennium i Paris, drabbades Sigrid Hjertén av en psykisk kollaps. Hon lades in på Beckomberga mentalsjukhus där hon under lång tid var i det närmaste katatonisk och oförmögen att måla. Isaac försökte uppmuntra henne genom att ta med sig dukar och färger. Så småningom förbättrades Sigrids tillstånd och hon började använda penslarna igen.

Under det tidiga 1930-talet tillbringade paret Hjertén/Grünewald återkommande somrarna på den franska rivieran och målade tillsammans, sida vid sida.
Under denna period förändrades Sigrid Hjerténs måleri, intensiteten tilltar och hon blir ett medium för färgernas krafter. Sonen Iván skriver i sina "Minnesanteckningar" om sin mors speciella piktur i målningarna "som i rent visionära skapelser blir något av deras signaturmelodi, ett slagregnsliknande skimmer från en regnbågsfärgad palett".

Hennes snedställda penseldrag skapar en yta med skimrande rörliga färger. Sigrid Hjerténs färgval är spännande och djärva på 1930-talet, hon använder paletten på ett unikt och nyskapande sätt. Flera gånger i sitt liv vågade hon experimentera som få konstnärer i sin generation, under 1910-talet som expressionistisk avantgardist och på 1930-talet som färgexplosiv skildrare av sin omgivning.