23
846506

Per Wizén

(Sweden, Born 1966)
50 000 - 55 000 SEK
4 410 - 4 850 EUR
4 600 - 5 060 USD
Hammer price
42 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Per Wizén
(Sweden, Born 1966)

"Spiralling #3" and "Spiralling #4", 2006-2008

Signed Per Wizén and numbered 3/5 on verso. Diptyche. Cibachrome mounted on glass and framed, image 35 x 49.5 cm. Total edition 5 + 2 AP.

Provenance

Stene Projects, Stockholm.

More information

Per Wizén är just nu aktuell med utställningen "Subterranean, analogue collage, photogravure" som visas på Cecilia Hillström Gallery i Stockholm 17 november- 17 december.

Så här skrev Lena Karlsson om Wizéns serie "Spiralling" 2008:

"Bilderna är transformationer av Antonello da Messinas religiösa målningar från 1400-talet. Att det rör sig om collage av reproduktioner är svårt att urskilja med blotta ögat. En bild skiljer sig från de övriga. I motsats till dem som föreställer huvudlösa kroppar framträder här ett ansikte. Liksom en symbol för det ansiktslösa våldet är bödeln undanglidande till sin karaktär. Om det överhuvudtaget finns någon bakom huvan, masken, är tveksamt. Tanken på aztekernas sedvänja där bödeln efter förrättat människooffer iklädde sig offrets hud får gränsdragningen mellan förövare och offer att luckras upp. För Per Wizéns djupdykning i människans våldsamma historia är inte en uppvisning i några entydiga våldsexcesser. Istället ger de uttryck för ett ambivalent känslospektrum där skillnaden mellan gott och ont, aggressivitet och kärlek, är långt ifrån självklar. Förutom att bildsviten dessutom kan sättas i relation till eskalerande konflikthärdars våldsspiral i nutid går det att anlägga ett mer existentiellt perspektiv på den. Konsten blir då som en metafor för livet självt. Ömsom en plågsam njutning, ömsom en njutbar plåga."

ur Karlssons recension av Per Wizéns utställning på Galleri Ping-Pong i Malmö 2008.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

195. Cecilia Edefalk, 'Självporträtt med Pistol', 1993.
100 000 - 125 000 SEK
Bid History
Fair warning
Fair warning
90 000

Your Bid
Fair warning
Fair warning
Fair warning
85 000

Your Bid
Current bid:
90 000 SEK