No connection to server
211(824205)
Sigrid Hjertén(Sweden, 1885-1948)
Horses on Kornhamnstorg.
Unsold
Estimate
400 000 - 500 000 SEK

Horses on Kornhamnstorg.

Signed S. Hjertén-G. Panel 54 x 65 cm.

More information

Stockholm var en stad som såg rätt annorlunda ut under 1910-talet, antalet invånare var ca 400.000 och de flesta transporter på land sköttes av hästar. De blå spårvagnarna trafikerade staden och en och annan bil kom farande i ungefär samma hastighet som en häst och vagn.

Det var i den här brytningstiden mellan den gamla tiden och den nya, snabba som Sigrid och Isaac levde och verkade vid Kornhamnstorg. Nyss hemkomna från det flärdfulla och moderna Paris, fulla av nya intryck landar de bland skutor och vedtravar. Det var här vid Stockholms kajer som deras idag så berömda konstverk tillkom, ett av dem var ”Hästar vid Kornhamnstorg”.

På hösten 1911 hade paret lyckats hyra den lilla vindskupan vid Kornhamnstorg i Gamla Stan. De hade båda gått i lära hos Henri Matisse på Academie Matisse i Paris några år och väl hemma i Sverige föds sonden Ivan och dom gifter sig. För Sigrid var det viktigt att få fortsätta att måla och barnpassning ordnades av Isaacs systrar Dora och Bertha som både fick ta hand om lille Iván och sitta modell. Från fönstren i den lilla lägenheten såg Sigrid ned på kommersen på torget och det intensiva hamnlivet längs med kajerna. På land låg det staplar av ved på en matta av bark och stickor med en frän doft av tjära och kåda, längs med kajerna trängdes skutorna, träskroven knirrade och knakade och i masterna hängde segel på tork. I skymningen rörde sig de tunga seglen som vålnader och ljuden var säkert riktigt skrämmande för den som vågade sig in mellan vedstaplarna. Det kom skutor från skärgården och lossade sina varor och kommersen var livlig, särskilt på förmiddagarna. Det är gott om inspiration och Sigrids fantasifulla värld i kombination med hennes konstlidelse får hennes måleri att börja blomstra. Ett antal verk tillkommer med djärva perspektiv och stadsvyer från Kornhamnstorg, nämnas bör ”Från Kornhamnstorg”, 1912 (Malmö museum), ”Torget”, 1913 (Stockholms Stadsförvaltning) och ”Den blå skutan” 1912 (såld på Bukowkis 2010)

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Senior specialist Art
+46 (0)707 78 35 71
Covered by droit de suite

By law, the buyer will pay an artist fee for this work of art. This fee is 5% of the hammer price, or less. For more information about this law:

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Purchasing info

Others have also viewed

Gerhard Wihlborg, "Hålväg o slätt".
1711652
Gerhard Wihlborg
"Hålväg o slätt".
No bids
1d 12h
Estimate
2 500 SEK
Svenolov Ehrén, Nature morte.
1708908
Svenolov Ehrén
Nature morte.
No bids
5d 12h
Estimate
3 000 SEK
Svenolov Ehrén, Shells.
1708922
Svenolov Ehrén
Shells.
No bids
11h 13m
Estimate
2 500 SEK
Leif Johansson, Untitled.
1709710
Leif Johansson
Untitled.
No bids
6d 11h
Estimate
5 000 SEK
Erkers Marie Persson, Easter witches.
1708557
Erkers Marie Persson
Easter witches.
No bids
10h 57m
Estimate
2 500 SEK
Siri Rathsman, Figure.
1707642
Siri Rathsman
Figure.
No bids
4d 6h
Estimate
2 500 SEK
Lennart Rosensohn, Three figures.
1702553
Lennart Rosensohn
Three figures.
No bids
9h 14m
Estimate
2 500 SEK