74
855956

A Gustavian tea caddy by Georg Haupt (master 1770-84), not signed.

50 000 - 75 000 SEK
4 380 - 6 570 EUR
4 560 - 6 840 USD
Hammer price
160 000 SEK
For condition report contact specialist
Carl Barkman
Carl Barkman
Head Specialist Fine Art and Antiques
+46 (0)708 92 19 71

Inlays with several veneers. Handle and escutcheon of gilt brass. Length 22, width 12,5, height 12,5 cm.

Provenance

Etikett undertill: "1700-tals teskrin Gåva till Tyra Wibom från Elvira Hult Wijks gård. Enligt Carl Asplund tillverkat av Georg Haupt."

Literature

Marshall Lagerquist, Georg Haupt, Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar 92, exempel på andra skrin av Haupt se sid 218.
Ljungström, Lars, Georg Haupt, Gustav III:s hovschatullmakare, Kungl. Husgerådskammaren, Stockholm 2006, jämför ett i det närmaste identiskt skrin i Malmö konstmuseum, katalognr. 68, avbildat sid. 150.

More information

Auktionens välbevarade teschatull av Haupt bär hans omisskänneliga utsökta inläggningar såsom bladrosetten och lagerbladen på locket, samt lagerhängen upphängda i knappar på framsidan och sidor. Om mästarens hand skvallrar även de konsekvent lagda skuggorna runt ramverken som omger mittfälten av björkfaner. Skuggorna uppnås med hjälp av smala linjer av ebenholts som ger en djupverkan som om ljuset föll uppe frän vänster. De finns flera exempel på skrin av Haupt som både kan vara enkla med slätt faner eller ha rika inläggningar.