280
884951

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Isaac Grünewald
(Sweden, 1889-1946)

Still life with fruits.

Signed Grünewald (hidden under frame). Painted in the early 1910's. Canvas 53.5 x 65 cm.

More information

Tidigt vände Isaac Grünewald den traditionella Konstakademien ryggen. I stället reste han 1908 ner till Paris, tillsammans med vännen Einar Jolin, för att studera den nya avantgardistiska konsten för mästaren Henri Matisse. Här insöp han den expressionistiska konsten, dels i ateljén men även på caféerna runt Montparnasse. Väl hemma i Sverige igen ställde han sedan ut i Stockholm tillsammans med andra s k Matisse-elever. Recensionerna var oftast negativa men ett några konstkritiker uppskattade och stödde den nya konsten från kontinenten.

"Stilleben med citrusfrukter" är ett sällsynt verk från det tidiga 1910-talet. Influenserna från Matisse är tydliga med de branta diagonalerna, det orientaliska mönstret i bakgrunden och de högt uppdrivna färgerna där de varma och kalla tonerna spelar mot varandra.