No connection to server
145
910238

Irving Penn

(United States, 1917-2009)
Estimate
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
28 100 - 32 700 USD
Hammer price
Unsold
Purchasing info
Image rights

The artworks in this database are protected by copyright and may not be reproduced without the permission of the rights holders. The artworks are reproduced in this database with a license from Bildupphovsrätt.

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Irving Penn
(United States, 1917-2009)

"Street Photographer, New York, 1951"

Signed Irving Penn and dated November 1976 and numbered 25/30 on verso. Also stamped "Handcoated by the photographer" and "Photograph by Irving Penn copyright 1951 by the Condé Nast Publications Inc." on verso. Platinum palladium print, image 49.5 x 38.5 cm. Sheet 57 x 46.3 cm.

Provenance

Camera Obscura, Stockholm.

Exhibitions

Camera Obscura, Stockholm, "Irving Penn", 9 August - 27 September 1980.

Another example from the same edition was exhibited at:
Barbican Art Gallery, London, “American Images: Photography 1948-1980”, 10 May – 30 June 1985.
The Forbes Galleries New York, “Detached Realism: The Work of Claudio Bravo and Irving Penn”, 6 February-1 June 1990.
The Forbes Galleries, New York, “Irving Penn: A Collection”, 12 September 2009 - 6 February 2010.
The Forbes Galleries, New York, “Irving Penn”, 22 October 2012 - 4 November 2013.

Literature

Irving Penn, “Moments Preserved”, 1960, illustrated p. 165.
Irving Penn, “Worlds in a Small Room”, 1974, illustrated p. 18.
John Szarkowski, “Irving Penn”, 1984, illustrated pl. 91.
Irving Penn, “Passage: A Work Record”, 1991, illustrated p. 115.
Virginia A. Heckert and Anne Lacoste, "Irving Penn Small Trades", J. Paul Getty Museum, 2009, illustrated on full page pl. 31.

More information

Irving Penns "Street Photographer, New York, 1951" ingår i serien "The Small Trades", de arbetarporträtt som Penn tog med början sommaren 1950 i Paris när han var där på uppdrag av Vogue. Året efter fortsatte projektet i London och New York. Gatufotografen i New York poserar med en ovanligt stor säkerhet. Han verkar ha ett mer avslappnat förhållande till Penns kamera än de andra modellerna i serien. Kanske hade de en särskild personkemi, kollegor emellan? Hans blick är nyfiken och finurlig, det är svårt att avgöra om det är han eller Penn som egentligen får sitt porträtt taget här.
Penn bjöd in polismän, gatsopare, skoputsare och andra yrkesgrupper till sin tillfälliga studio och bad dem posera iklädda sina egna arbetskläder och redskap. Penn kände på sig att några av dessa yrken var på väg att dö ut och ville därför föreviga dem. Han arbetade ofta spartanskt med rekvisita, men här fick dess närvaro stor betydelse. Penn hade kunnat fotografera personerna i sina arbetsmiljöer men då hade det blivit helt andra bilder. Han föredrog att lyfta människor ur sin naturliga miljö, få dem att lämna sin yrkesroll och fånga deras personlighet.

Ett urval från "The Small Trades" publicerades för första gången 1951 i respektive lands utgåvor av Vogue. Ett decennium senare valde Penn ut 91 bilder ur serien till sin första monografi, den legendariska ”Moments Preserved: Eight Essays in Photographs and Words”. År 2008 förvärvade The J. Paul Getty Museum, Los Angeles, 252 bilder i denna svit och projektet visades för första gången i sin helhet på utställningen "The Small Trades" på Getty Center september 2009 - januari 2010.
Förutom Penns stora inflytande på fotografiets rent estetiska utveckling så har han mer än någon annan fotograf förstått och utvecklat Platina Palladium-tekniken. Irving Penn var som modern fotograf, en av de första som återuppväckte denna gamla metod från 1800-talet. I dagens digitala värld kan alla analoga framställningsmetoder, som platina palladium och gelatinsilverfotografi, betraktas som antikviteter.
Platina Palladium är en komplicerad framställningsmetod som bygger på att man tar bort alla biprodukter så att endast ädelmetallerna är kvar på det handgjorda pappret. Det gör att fotografiet är extremt hållbart. Allt görs för hand. Den mycket giftiga lösningen Platina Palladium läggs på speciellt akvarellpapper, för att till sist exponeras i UV-ljus. Förr lade man ut fotot i solen. Nu används UV-lampa.