168
916987

Juan Pedro Fabra Guemberena

(Sweden, Born 1971)
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Hammer price
22 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Juan Pedro Fabra Guemberena
(Sweden, Born 1971)

"True colours", 2002

Signed Fabra and dated 2002 on verso. C-print mounted on aluminum 180 x 250 cm.

Provenance

Compare to Juan-Pedro Fabra True Colours, 2002, Moderna Museet, Stockholm.

Exhibitions

Karlskrona Konsthall, Safe group exhibition, 4 June– 34 August 2005.

More information

Juan-Pedro Fabra är född i Uruguay, men bosatt och verksam i Sverige. Bara ett år efter att Fabra gått ut Konsthögskolan i Stockholm fick han sitt genombrott på Venedigbiennalen 2003, där han visade en installation med stillsamma videor av vakande soldater i svensk sommarnatur.

Naturen är ständigt närvarande i Fabras arbeten. Allt det som sker i bilderna, alla iscensättningar i hans videoverk såväl som fotografier, har naturen som scen och rekvisita. Hans arbeten behandlar den nordiska nationalromantiska traditionen, där skogen och naturen är bärare av fantasier om troll och andra väsen. Men i sviten där True Colours ingår uppmärksammas även den nära relationen mellan stat, maktutövande, territoriebevakning och våld, frågor som blev högst aktuella efter terrordåden i New York 11 september 2001 samt den påföljande invasionen av Afghanistan. Nationalstaten, som utvecklades under de romantiska strömningarnas 1800-tal, och dess roll i dagens samhälle sätts i Fabras verk in i en kontext genom att konstnären förenar en romantisk estetik med samtida svenska militärer.

I verket True Colours återges svenska soldater i ett grönskande och snårigt landskap. Deras kamouflerade kläder och färgade ansikten gör att de nästan flyter ihop med naturen. Soldaterna väntar i stillhet, men på vad är oklart. Avsaknaden av en tydlig hotbild såväl som ett uppdrag gör att en skrämmande osäkerhet odlas. Samtidigt som naturen ger dem skydd blir de ett med den, och nästintill slukas av den. Soldaterna intar mer och mer rollen av fantomfigurer, såsom troll eller andar, som besjälar skogen. Naturen ger och naturen tar.