95
885856
Marie-Louise Ekman
(Born 1944)

"Lisa leker"

Signed M.L De Geer Bergenstråhle and dated 1976. Gouache on silk 27.5 x 35 cm including the original frame.

Droit de suite: Yes
Estimate:

30 000 - 40 000 SEK

3 109 - 4 145 EUR

Hammer price:
56 000 SEK
Provenance

A gift from the artist to the father of the current owner.

Related content

Marie-Louise Ekman är utan tvekan en av svensk samtidskonsts mest egensinniga konstnärer. Trots att hennes konstnärskap sträcker sig över en mängd olika genrer visar det alltid upp ett särpräglat språk som omisskännligen är hennes eget. Marie-Louise Ekmans konstnärskap har en spännvidd som i svenska sammanhang är i det närmaste unik. I hennes verk är idéer och innehåll det centrala. Denna utgångspunkt öppnar för en genreöverskridande produktion som sträcker sig från måleri över film och manusförfattande till teaterregi allt sammanbundet av en glädjefylld nyfikenhet på färg, form och material. Auktionens fyra fantastiska verk är alla utförda mellan 1973-76, en period i Marie-Louise Ekmans konstnärskap då hon var synnerligen produktiv och nyskapande. Sitt publika genombrott fick hon år 1973 på Galleri Heland och sedan dess är hon ständigt lika aktuell. Just nu spelas hennes pjäs ”Försökskaninerna” på Dramatens stora scen och den 17 juni öppnar hennes stora retrospektiv på Moderna Museet. De har uttryckt en stark önskan om att få inkludera dessa målningar i utställningen samt den tryckta katalogen. Lånehandlingarna är klara och överlämnas av Bukowskis till den nya ägaren efter auktionen.

Contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photography, Contemporary Art,
+46 (0)8 614 08 57