99
898958

Gittan Jönsson

(Sweden, Born 1948)
400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 000 - 55 600 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Gittan Jönsson
(Sweden, Born 1948)

"Den själviska modern"

Signed Gittan Jönsson and dated -78. Oil on canvas 150 x 125 cm.

Provenance

Galleri Händer, Stockholm. Acquired by the current owner in 1978.

Exhibitions

Galleri Händer, Stockholm and Malmö, 1978.
Moderna Museet, Stockholm, "5x1000 år/5x1000 ans/5x1000 Jahre", 1980, travelling exhibition also shown in Düsseldorf, Paris and Frankfurt.

Literature

Bengt Olvång, "Våga se! svensk konst 1945-1980", 1983, illustrated under the title "Den egoistiska modern".
Ingela Lind, "5x1000 år/5x1000 ans/5x1000 Jahre", 1979, exhibition catalogue Moderna Museet, illustrated.

More information

Förra året visade Marabouparken i Stockholm den första stora retrospektiva utställningen över Gittan Jönssons konstnärskap vilket spänner över drygt sex decennier. Med återkommande teman kring maktstrukturer och sociala relationer ter sig hennes verk lika egensinniga och starka som brännande dagsaktuella. I Gittan Jönssons konst får det privata vara politiskt. Utifrån sin egen vardag gestaltar hon samtiden och kommunicerar genom sina målningar med konsthistorien, nutiden och kvinnohistorien.
”Den själviska modern” köptes in av nuvarande ägare på Jönssons debututställning 1978 på Galleri Händer i Stockholm. Där visades Jönssons tre stora nyckelverk ”Diskkasterskan”, ”Självporträtt” och ”Den själviska modern”. Det är tre målningar som alla hade stor betydelse i 1970-talets svenska konstliv och som i ett längre perspektiv varit en central del av den svenska konsthistorien. Slutet av 1970-talet var en period då Jönsson ägnade mycket tid åt familjelivet, målningens symbolik kan tolkas som ett ifrågasättande av den traditionella kvinnorollen och en längtan efter att få spränga idealens gränser och fortsätta ut i den oändligt ljusblå himlen. Den kastade bh:n ligger kvar på golvet som ett minne från den feministiska 68-rörelsen.