128
957163

Christian Coigny

(Switzerland, Born 1946)
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Christian Coigny
(Switzerland, Born 1946)

"Vase Noir", 1988

Signed Christian Coigny and numbered 3/15 on verso. Gelatin silver print, image 54 x 44 cm. Printed by the photographer.

Provenance

The Photo Gallery, Halmstad, Sweden.

More information

I Lausanne vid Genèvesjöns strand, har Christian Coigny under de senaste 30 åren skapat en karriär inom klassiskt svartvitt fotografi parallellt med sitt arbete inom reklam- och modebranschen. Hans arbete är förankrat i en klassisk skolning som är starkt influerad av amerikanska konstnärer som Edward Hopper, Georgia O’Keefe och Andrew Wyeth, som han upptäckte under sin tid i San Francisco.

Några av de största globala varumärkena gav tidigt Coigny uppdrag för reklamkampanjer vilket gjorde honom till ett stort namn inom branschen ren på 1980-talet. Han har plåtat kampanjer för kunder som Hermès, Krug champagne, Ferretti Yachts och Hublot klockor.