No connection to server
160
960509

Irving Penn

(United States, 1917-2009)
Irving penn, "train coach waiter, new york 1951”.
Irving penn, "train coach waiter, new york 1951”.

"Train Coach Waiter, New York 1951”

Signed Irving Penn and dated November 1976 and numbered 12/20 on verso. Also with stamp "Handcoated by the photographer" and "Photograph by Irving Penn copyright 1951 by the Conde Nast Publications Inc." on verso. Platinum palladium, image 48.7 x 38 cm. Sheet 59.6 x 56.7 cm.

Droit de suite: No
Estimate: 

225 000 - 250 000 SEK

23 610 - 26 233 EUR

Hammer price: 
Unsold
Provenance

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Literature

Irving Penn, "Moments preserved : eight essays in photographs and words", 1960, reproduced page 167.
Virginia A. Heckert and Anne Lacoste, "Irving Penn Small Trades", J. Paul Getty Museum, 2009, reproduced on fullpage pl. 75.

Related content

Irving Penns "Train Coach Waiter, New York 1951” ingår i serien "The Small Trades", de arbetarporträtt som Penn tog med början sommaren 1950 i Paris när han var där på uppdrag av Vogue. Året efter fortsatte projektet i London och New York. Penn bjöd in polismän, gatsopare, skoputsare och andra yrkesgrupper till sin tillfälliga studio och bad dem posera iklädda sina egna arbetskläder och redskap. Penn kände på sig att några av dessa yrken var på väg att dö ut och ville därför föreviga dem. Han arbetade ofta spartanskt med rekvisita, men här fick dess närvaro stor betydelse. Penn hade kunnat fotografera personerna i sina arbetsmiljöer men då hade det blivit helt andra bilder. Han föredrog att lyfta människor ur sin naturliga miljö, få dem att lämna sin yrkesroll och fånga deras personlighet.

Ett urval från "The Small Trades" publicerades för första gången 1951 i respektive lands utgåvor av Vogue. Ett decennium senare valde Penn ut 91 bilder ur serien till sin första monografi, den legendariska ”Moments Preserved: Eight Essays in Photographs and Words”. År 2008 förvärvade The J. Paul Getty Museum, Los Angeles, 252 bilder i denna svit och projektet visades för första gången i sin helhet på utställningen "The Small Trades" på Getty Center september 2009 - januari 2010.
Förutom Penns stora inflytande på fotografiets rent estetiska utveckling så har han mer än någon annan fotograf förstått och utvecklat Platina Palladium-tekniken. Irving Penn var som modern fotograf, en av de första som återuppväckte denna gamla metod från 1800-talet. I dagens digitala värld kan alla analoga framställningsmetoder, som platina palladium och gelatinsilverfotografi, betraktas som antikviteter.
Platina Palladium är en komplicerad framställningsmetod som bygger på att man tar bort alla biprodukter så att endast ädelmetallerna är kvar på det handgjorda pappret. Det gör att fotografiet är extremt hållbart. Allt görs för hand. Den mycket giftiga lösningen Platina Palladium läggs på speciellt akvarellpapper, för att till sist exponeras i UV-ljus. Förr lade man ut fotot i solen. Nu används UV-lampa.

Purchasing info
For condition report contact specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist Photography, Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57